Չորեքշաբթի, 12 օգոստոսի, 2026 թ., 23:56
Ամերիկյան The Intercept հրատարակությունը և Freedom of the Press Foundation ոչ առևտրային կազմակերպությունը դատական ​​հայց են ներկայացրել Դոնալդ Թրամփի Truth Social-ում գրառումներին պրեմիում մուտք գործելու իրավունքի վաճառքի վերաբերյալ։
Հայցվորները պահանջում են հակասահմանադրական ճանաչել պաշտոնական կառավարական տեղեկատվությունը բացառապես «Truth Social»-ում՝ վճարովի API հասանելիությամբ տեղադրելու պրակտիկան և արգելել այդպիսի գործելակերպը։
Trump Media & Technology Group (TMTG) ընկերությունը հուլիսին հայտարարել է Truth API նոր վճարովի տվյալների ծառայության մասին, որը առևտրականներին և խոշոր ներդրողներին կապահովի Truth Social-ում նախագահի գրառումներին գերարագ մուտք գործելու հնարավորություն։ Ծառայությունը գործարկվել է օգոստոսին։ Նշենք, որ վճարը կազմում է ամսական մինչև 100 հազար ԱՄՆ դոլար: Արդեն իսկ 10 կազմակերպություն այդ ճանապարհով դարձել են բաժանորդ:
Հայցը նաև ձգտում է արգելել Truth Social-ում պաշտոնական կառավարական տեղեկատվության բացառիկ հրապարակումը։
Truth Social սոցիալական ցանցը ստեղծվել է TMTG-ի կողմից 2022 թվականին՝ ի պատասխան ամերիկյան IT հսկաների (Big Tech), մասնավորապես՝ Twitter-ի (այժմ՝ X) և Meta-ի կողմից կիրառվող խիստ գրաքննության, որոնք արգելափակել էին Թրամփի հաշիվները 2021 թվականի հունվարին Քափիթոլիումում տեղի ունեցած իրադարձություններից հետո։