ԱՄՆ-ի բանակը կորցրել է իր MQ-9 Reaper անօդաչու թռչող սարքերի մոտ 25%-ը
ԱՄՆ-ի բանակն Իրանի հետ պատերազմի ժամանակ կորցրել է իր MQ-9 Reaper անօդաչու թռչող սարքերի մոտ 25%-ը, հաղորդում է The Washington Post (WP)-ը՝ հղում անելով աղբյուրներին։
Ըստ The Post-ի՝ ոչնչացված 45 անօդաչու թռչող սարքերից յուրաքանչյուրի արժեքը մոտավորապես 50 միլիոն դոլար է։ The Post-ը նշել է, որ MQ-9 Reaper-ները հեշտ թիրախներ են դարձել Իրանի համար Հորմուզի նեղուցում։
Այս անօդաչու թռչող սարքերը դանդաղ և ցածր են թռչում հետախուզական և ճշգրիտ հարվածների համար։ The Post-ը գնահատում է, որ անօդաչու թռչող սարքերի կորստի պատճառով ԱՄՆ-ի հարկատուների համար հնարավոր վնասները գերազանցում են 1.3 միլիարդ դոլարը։
Փենթագոնն աստիճանաբար դուրս է բերում MQ-9 Reaper-ները և նախատեսում է դրանք փոխարինել ավելի էժան հարձակողական հետախուզական անօդաչու թռչող սարքերի նավատորմով, որոնք կարող են հարձակվել թիրախների վրա խմբերով։
500:06
Արփինե Հովհաննիսյանը՝ ինքնակամ կառույցների մասի նոր օրենքի մասին (տեսանյութ)
53Երեկ, 23:30
41Երեկ, 23:18
48Երեկ, 23:06
51Երեկ, 22:54
91Երեկ, 22:42
Երևանի քաղաքապետի մամուլի քարտուղարը հեռանում է պաշտոնից
46Երեկ, 22:24
«Ռազմաբազան հանելով՝ մենք ոչ թե «ազատագրվելու ենք», այլ Հայաստանը վերածելու ենք երկրորդ Սիրիայի». Կարեն Չախալյան