«Foreign Affairs» (FA) ամսագիրը զգուշացրել է նոր համաշխարհային ճգնաժամի վտանգի մասին՝ Չինաստանի արտադրության գերաճի պատճառով: Ինչպես նշվել է օգոստոսի 13-ի համարում, Պեկինն արտահանումն ավելի արագ է մեծացնում, քան համաշխարհային առևտուրը, մինչդեռ առևտրային խոչընդոտները մեծանում են, և չինական ապրանքների պահանջարկը կարող է անբավարար դառնալ։
Հոդվածը ենթադրում է, որ այս իրավիճակը կարող է հարվածել «Չինաստանի արտահանման մեքենային» և հանգեցնել լայնածավալ հետևանքների համաշխարհային տնտեսության համար: Ըստ ամսագրի՝ չինական տնտեսությունը չափազանց մեծ է դարձել արտահանման աճը շարունակելու և միաժամանակ նոր շուկաներ գտնելու համար։
2025 թվականին Չինաստանի առևտրային ավելցուկը հասել է գրեթե 1,2 տրիլիոն դոլարի: Նրա աճը երեք անգամ ավելի արագ էր, քան համաշխարհային ապրանքային առևտրի աճը: Հոդվածում մեջբերված տվյալների համաձայն՝ Չինաստանին բաժին է ընկնում համաշխարհային արդյունաբերական արտադրանքի մոտ 30%-ը: ՄԱԿ-ի 2024 թվականի զեկույցը գնահատում է, որ այս թիվը կարող է հասնել 45%-ի մինչև 2030 թվականը: Օգոստոսի 3-ին «Սինհուա» լրատվական գործակալությունը հաղորդել է, որ Չինաստանը կոչ է անում արևմտյան երկրներին չինական արտահանման աճը դիտարկել ոչ թե որպես սպառնալիք համաշխարհային տնտեսության համար, այլ որպես զարգացման նոր հնարավորություն: Առևտրի նախարարության «Չինաստանի դիրքորոշումն այսպես կոչված ավելորդ հզորության վերաբերյալ» զեկույցում նշվում է, որ Չինաստանը տասնամյակից ավելի է, ինչ կազմում է համաշխարհային տնտեսական աճի մոտ 30%-ը՝ մնալով համաշխարհային տնտեսական զարգացման հիմնական շարժիչ ուժը։