Լեհական ավտոբուսը վթարվել է Հունգարիայում, զոհվել է 12 ուխտավոր
59 ուղևոր տեղափոխող լեհական զբոսաշրջիկային ավտոբուսը դուրս է եկել Հունգարիայի արևելքում գտնվող M3 մայրուղուց և շրջվել։ 12 մարդ զոհվել է, իսկ առնվազն 10-ը՝ ծանր վիրավորվել։ Reuters-ը հաղորդում է, որ ոստիկանությունը ձերբակալել է վարորդին և հետաքննում է վթարի հանգամանքները։
Վթարը տեղի է ունեցել կիրակի, օգոստոսի 16-ին, ժամը 1:00-ի սահմաններում, Բուդապեշտից մոտավորապես 140 կիլոմետր արևելք գտնվող Մեժոկերեստես քաղաքի մոտ։ Լեհական համարանիշներով ավտոբուսը երթևեկում էր M3 մայրուղով, երբ հանկարծակի դուրս է եկել ճանապարհից, ընկել առվի մեջ և շրջվել։
Ավտոբուսում եղել են 57 ուղևոր և երկու վարորդ։ Բոլոր ուղևորները Լեհաստանի քաղաքացիներ էին, որոնց մեծ մասը Պոդկարպացկիե վոյևոդությունից էին։ Նրանք տուն էին վերադառնում Բոսնիա և Հերցեգովինայի կաթոլիկ ուխտագնացության վայր Մեջուգորյե ուխտագնացությունից հետո։
Հունգարիայի ոստիկանության նախնական տեղեկությունների համաձայն՝ վարորդը, հնարավոր է, քնել է ղեկին, ինչի հետևանքով ավտոբուսը կորցրել է վերահսկողությունը և դուրս է եկել ճանապարհից։ Վարորդը ողջ է մնացել և ձերբակալվել է։ Վթարի վերջնական պատճառը կպարզվի հետաքննությամբ։