Կիրակի, 16 օգոստոսի, 2026 թ., 21:51
Ղրղզստանի լեռներում քարաձնային հոսքի վայրում անօդաչու թռչող սարքը նկարահանել է դիերի։ Նրանք, հավանաբար, այն բելառուսներն են, որոնք անհետացել էին Կորումդու գագաթը բարձրանալիս և կորցրել կապը օգոստոսի 4-ին։ Այս մասին հաղորդվել է անհետ կորած անձանց որոնմանը նվիրված կայքում։
Որոնողները շեշտում են, որ դիտավորյալ չեն հրապարակում անունները, քանի որ վերջնական նույնականացումը հնարավոր կլինի միայն դիերի հայտնաբերումից հետո։
«Մի բան կարող ենք վստահորեն ասել, և դա մեզ համար կարևոր է։ Լանջի վրա գտնվածները կապված են պարանով. տղաները միասին են քայլել։ Վերջին մի քանի օրերի ընթացքում մենք նրանց երեքի իրերը գտել ենք ավելի ներքև»։ Սա նշանակում է, որ խումբը չի բաժանվել։ Նրանք միասին էին պատահարի պահին և հիմա էլ միասին են մնում»։
Հիշեցնենք, որ երեք լեռնագնացներ՝ բելառուս Մաքսիմ Պոլյանսկին և Նիկոլայ Սվիրիդովը, և Լիտվայի քաղաքացի Սերգեյ Ռուբցովը, բարձրանում էին Կորումդու գագաթը (Պամիր-Ալայ և Տրանս-Ալայ (Չոն-Ալայ) լեռնաշղթաները Հյուսիսային լեռնաշղթայի երկայնքով):
Ղրղզստանի արտակարգ իրավիճակների նախարարությունը հայտնել է, որ փրկարարները հայտնաբերել են անհետ կորած խմբին պատկանող դատարկ վրան։