Ադրբեջանը դատական հայց է ներկայացրել CNN-ի դեմ ԱՄՆ դաշնային դատարան: Դատական հայցը բխում է Ադրբեջանի դեմ անհիմն և սադրիչ մեղադրանքներ պարունակող հոդվածի հրապարակումից, հաղորդում է Report-ը:
2026 թվականի հունիսի 5-ին CNN-ի կողմից հրապարակված հոդվածը պարունակում էր մի շարք սադրիչ պնդումներ այն մասին, որ Ադրբեջանի տարածքը, իբր, Իսրայելն օգտագործում է Իրանի դեմ ռազմական և հետախուզական գործողություններ իրականացնելու համար:
Հոդվածում պնդվում էր, որ Իսրայելի հատուկ նշանակության ուժերը գործում են Ադրբեջանի հարավային մի քանի շրջաններում՝ Իրանի հետ սահմանի մոտ՝ այդ վայրերից իրականացնելով հետախուզական և անօդաչու թռչող սարքերի գործողություններ, և որ Իսրայելը, իբր, Ադրբեջանում տեղադրել է լսողական սարքեր և այլ հետախուզական սարքավորումներ՝ Իրանի դեմ հետագա գործողություններին նախապատրաստվելու համար:
Նշվում է, որ CNN-ը տեղյակ էր ադրբեջանական դիրքորոշման մասին հոդվածի հրապարակումից առաջ: Այսպիսով, CNN-ի հարցմանը ի պատասխան, ադրբեջանական կողմը պաշտոնապես հերքել է այդ մեղադրանքները և հայտարարել, որ ցանկացած երրորդ պետության կողմից ադրբեջանական տարածքի օգտագործումն Իրանի դեմ ռազմական կամ հետախուզական նպատակներով թույլատրելի չէ:
Այնուամենայնիվ, այս պատասխանից անկախ, Ադրբեջանի կողմից ներկայացված դիրքորոշումը պատշաճ կերպով չի արտացոլվել հոդվածում, և հիմնական պնդումները մեջբերվել են անանուն աղբյուրների հղումով:
Չնայած բազմիցս արված հայտարարություններին, որ օտարերկրյա ուժերի կողմից ադրբեջանական տարածքի օգտագործումը հարևան և երրորդ երկրների դեմ անթույլատրելի է, CNN-ի կողմից կեղծ պնդումներ պարունակող հոդվածի միտումնավոր հրապարակումը դժգոհություն է առաջացրել Ադրբեջանում։
Հոդվածի հրապարակումից հետո ադրբեջանական կողմը պաշտոնապես պահանջել է, որ CNN-ը հետ վերցնի մեղադրանքները և ուղղումներ կատարի հոդվածում։ Այս հարցի վերաբերյալ համապատասխան հայտարարություն է արել նաև Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի քարտուղարը։
Հունիսի 6-ին և 23-ին, ինչպես նաև հուլիսի 2-ին ադրբեջանական կողմը պաշտոնական նամակներ է ուղարկել CNN-ին՝ պահանջելով հետ վերցնել հոդվածում առկա մեղադրանքները և ուղղումներ կատարել։
Չնայած CNN-ը խոստացել է քննարկել Ադրբեջանի ողջամիտ պահանջները, այս ընթացքում որևէ գործնական միջոց չի ձեռնարկվել, և ներկայացված կեղծ մեղադրանքները չեն հերքվել։
Այս կապակցությամբ Ադրբեջանը դատական հայց է ներկայացրել CNN-ի դեմ ԱՄՆ Դելավերի դաշնային դատարան, որտեղ պաշտոնապես գրանցված է մեդիա ընկերությունը։ Հայցը պաշտոնապես ներկայացվել է 2026 թվականի օգոստոսի 17-ին։
Նաև նշվում է, որ CNN-ի լրագրող Թիմ Լիստերի նախորդ հոդվածներում նույնպես ցուցադրվել է միակողմանի մոտեցում Ադրբեջանի նկատմամբ։ Մասնավորապես, 2020 թվականի Հայրենական պատերազմի և 2023 թվականի հակաահաբեկչական միջոցառումների ժամանակ նա հեղինակել է հոդվածներ, որոնք պարունակում էին Ադրբեջանի դեմ կողմնակալ հայտարարություններ։