Լիբերիան կընդունի ԱՄՆ-ից արտաքսված` երրորդ երկրի 1200 քաղաքացու
Լիբերիան առաջիկա մեկ տարվա ընթացքում կընդունի Միացյալ Նահանգներից արտաքսված 1200 երրորդ երկրի քաղաքացու, հաղորդում է լիբերիական Spoon TV հեռուստաալիքը՝ հղում անելով Լիբերիայի տեղեկատվության, մշակույթի և զբոսաշրջության նախարար Ջերոլինմեկ Պիային։
Նրա խոսքով՝ համաձայնագիրը Միացյալ Նահանգների և Լիբերիայի միջև նոտաների փոխանակման արդյունք է։ Համաձայնագրի համաձայն՝ Լիբերիան կընդունի աֆրիկյան և արևմտյան կիսագնդի երկրների 1200 քաղաքացու, որոնք ստացել են բժշկական թույլտվություն՝ հաջորդ տարվա ընթացքում Միացյալ Նահանգներից մեկնելու համար։ Արտաքսվածների առաջին խումբը Միացյալ Նահանգներից Լիբերիա կժամանի օգոստոսի 20-ին։
Նախարարը նշել է, որ բոլոր արտաքսվածներին հնարավորություն կտրվի դիմել Լիբերիայում ապաստան ստանալու համար՝ համաձայն գործող օրենսդրության, բայց նրանք նաև իրավունք կունենան լքել երկիրը, երբ ցանկանան։
Աֆրիկան ​​ներկայումս Միացյալ Նահանգներից արտաքսված երրորդ երկրի քաղաքացիների հիմնական նպատակակետն է։