Զախարովան ռուսական ակտիվների փոխանցումը Կիևին որակել է ահաբեկչության աջակցում
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Մարիա Զախարովան հայտարարել է, որ Եվրոմիության կողմից սառեցված ռուսական ակտիվներից եկամտի փոխանցումը Ուկրաինա պետք է դիտարկել՝ որպես ահաբեկչության սատարում։ Նրա խոսքով՝ Կիևի ռեժիմի նման ֆինանսավորումը ԵՄ-ին դարձնում է հանցակից հանցավոր գործողությունների:
Ռուսաստանի Դաշնությունն իրավունք ունի հայցեր ներկայացնելու այն անձանց դեմ, ովքեր հովանավորում են Ուկրաինայի կողմից կատարված ցեղասպանության, ահաբեկչության կամ այլ միջազգային հանցագործությունների գործողությունները, հիշեցրել է դիվանագետը։
Նախկինում հաղորդվել էր, որ Շվեյցարիայում սառեցված ռուսական ակտիվների չափը 2026 թվականի հունիսի դրությամբ հասել է 10,4 միլիարդ դոլարի (879,2 միլիարդ ռուբլի)։ Մեկ տարի առաջ այդ գումարը կազմել է 8,4 միլիարդ դոլար (710,1 միլիարդ ռուբլի)։ Այս գումարից առանձին Շվեյցարիայում սառեցված են Ռուսաստանի Կենտրոնական բանկի պահուստներն ու ակտիվները։ Դրանց ծավալը մինչև 2026 թվականի հունիսը գնահատվում է 8,3 միլիարդ դոլար։
Ավելի վաղ Եվրոհանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը կոչ էր արել զսպել Ռուսաստանի եկամուտները «բոլոր կողմերից»։ Նա աջակցել էր ԱՄՆ-ի Սենատի կողմից Մոսկվայի դեմ ընդունված պատժամիջոցների օրինագծին: Դիվանագետը նաև հայտարարել էրց, որ ԵՄ-ն ստացել է ռուսական սառեցված ակտիվներից ստացված եկամտի հինգերորդ մասնաբաժինը, որը կազմում է 1.4 միլիարդ եվրո, որը կփոխանցվի Կիևին:
422:42
Նավը, որի անձնակազմի անդամներն ադրբեջանցիներ են, հարձակման է ենթարկվել Սև ծովում (տեսանյութ)
2222:41
«ԱԺ-ն աշխատում է 10 ժամ և ոչ մի անդրադարձ՝ Նիկոլ Փաշինյանի «Քյարքին Հայաստան չէ» արտահայտությանը». Վլադիմիր Մարտիրոսյան
3122:24
Հոկտեմբերի 25-ին ՏԻՄ ընտրություններ կանցկացվեն 21 համայնքում
4722:00
Եղվարդում անօրինական հրաձգարանի գործունեություն է կասեցվել (տեսանյութ)
4721:48
8021:30
«Կամ Ալմա-Աթայի հռչակագիրն է ֆեյք, կամ Տեր-Պետրոսյան Լևոնն է «безотчетник»». Կարեն Հեքիմյան
«ՀՀ կառավարությունը պլանավորում է արցախցիների լրացուցիչ զանգվածային արտագա՞ղթ Հայաստանից». Արտակ Բեգլարյան