«Նիկեյ» լրատվական գործակալությունը հաղորդում է, որ Ճապոնիայում սկսվել է կերակրափողի քաղցկեղի բուժման համար նախատեսված՝ աշխարհի առաջին ուռուցքաբանական վիրուսային դեղամիջոցի առևտրային վաճառքը։
Դեղամիջոցը մշակվել է Տոկիոյում գործող Oncolys BioPharma մշակող ընկերության կողմից։ Այն պարունակում է գենետիկորեն մոդիֆիկացված վիրուսներ, որոնք ընտրողաբար վարակում և ոչնչացնում են քաղցկեղի բջիջները՝ առանց առողջ հյուսվածքը վնասելու։ Վիրուսները բազմանում են ուռուցքի ներսում՝ ոչնչացնելով այն ներսից և խթանելով օրգանիզմի իմունային պատասխանը։ Դեղամիջոցը շուկա դուրս բերելու համար Oncolys BioPharma-ն ստիպված էր հաղթահարել բարդ կարգավորիչ խոչընդոտներ, քանի որ վիրուսների մեծածավալ արտադրությունը պահանջում է խիստ որակի վերահսկողություն։ Նման դեղամիջոցների կլինիկական փորձարկումների արձանագրությունները հատուկ են. թերապևտիկ ազդեցությունը նկատելի է դառնում միայն մի քանի շաբաթ անց, մինչդեռ վիրուսը տարածվում է ամբողջ ուռուցքով մեկ։
Նախկինում ճապոնացի գիտնականներն սկսել էին ատամների աճեցման դեղամիջոցի փորձարկում։ Դեղամիջոցը նախատեսված է թաքնված մանրէներն ակտիվացնելու և երրորդ սերնդի ատամների ձևավորումը սկսելու համար։