ՀԱՊԿ-ն չի համագործակցում Հայաստանի հետ ռազմական, ռազմատեխնիկական կամ այլ ոլորտներում, ՌԻԱ Նովոստիին տված հարցազրույցում հայտարարել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության ԱՊՀ երկրների առաջին դեպարտամենտի տնօրեն Միքայել Աղասանդյանը։
«Ներկայում ՀԱՊԿ-ի միջոցով Հայաստանի հետ ռազմական, ռազմատեխնիկական կամ այլ ոլորտներում համագործակցություն չկա», - ասել է Աղասանդյանը՝ պատասխանելով այն հարցին, թե արդյոք Երևանը օգտվում է ՀԱՊԿ-ին ռազմատեխնիկական մատակարարումների արտոնյալ պայմաններից։
Դեպարտամենտի տնօրենը նշել է, որ այս ոլորտում համագործակցությունը Երևանի հետ պահպանվում է երկկողմանի հիմունքներով։ «Կա անհրաժեշտ իրավական շրջանակ, որը ներառում է ռազմական արտադրանքի մատակարարումը արտոնյալ պայմաններով», - ընդգծել է նա։
Ավելի վաղ ՀԱՊԿ-ում Ռուսաստանի մշտական ներկայացուցիչ Վիկտոր Վասիլևը ՌԻԱ Նովոստիին ասել էր, որ Հայաստանին ՀԱՊԿ մարմիններում քվեարկության իրավունքից զրկելու որոշումը կպահանջի կոնսենսուս։ Նա հայտարարել է, որ ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի հաջորդ նիստը կկայանա Մոսկվայում նոյեմբերի 11-ին, և ղեկավարները, հավանաբար, կքննարկեն այդ հարցը։ Հայաստանը սառեցրել է իր մասնակցությունը ՀԱՊԿ-ին 2024 թվականին։