ԱՄՆ-ի Ֆինանսների նախարարության կողմից հրապարակված ծանուցման համաձայն՝ Միացյալ Նահանգները Սիրիան պաշտոնապես հանել է ահաբեկչությունը հովանավորող պետությունների ցանկից։
Սիրիան ԱՄՆ-ի ցանկում էր 1979 թվականից։ Հուլիսին ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը որոշեց հանել այդ նշումը, որից հետո Քոնգրեսն ավարտեց օրենքով սահմանված 45-օրյա վերանայման ժամկետը։
Նշման ուժի մեջ մտնելուց հետո նշման հետ կապված սահմանափակումները վերացվում են, ներառյալ ԱՄՆ-ի արտաքին օգնության, պաշտպանական արտահանման և որոշակի ֆինանսական գործարքների վերաբերյալ միջոցառումները։ Այնուամենայնիվ, ԱՄՆ-ն պահպանում է թիրախային պատժամիջոցները Բաշար ալ-Ասադի նախկին ռեժիմի հետ կապված անհատների և կազմակերպությունների նկատմամբ։ Սահմանափակումները մնում են նաև ահաբեկչական խմբավորումների և այլ կազմակերպությունների նկատմամբ։
2025 թվականի հուլիսի 7-ին ԱՄՆ-ի Պետդեպարտամենտը չեղյալ հայտարարեց «Ջաբհաթ ան-Նուսրա»-ի, որը հայտնի է նաև որպես «Հայաթ Թահրիր ալ-Շամ», «Օտարերկրյա ահաբեկչական կազմակերպություն» նշումը։ Որոշումը կայացվել է Թրամփի կողմից համապատասխան ահաբեկչական նշումները վերանայելու հրամանից հետո։
Սիրիային ահաբեկչությունը հովանավորող պետությունների ցանկից հանելը Վաշինգթոնի կողմից Դամասկոսի հետ հարաբերությունները կարգավորելու և պատժամիջոցները մեղմելու ևս մեկ քայլ էր։