ՀՀ անդամակցությունը Եվրոմիությանը (ԵՄ) չի համապատասխանում հայ ժողովրդի երկարաժամկետ շահերին։ Այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը՝ մեկնաբանելով Հայաստանի իշխանությունների կողմից անդամակցության դիմումի մասին հայտարարությունը։
«Մենք համոզված ենք, որ նման ագրեսիվ հակառուսական դաշինքին անդամակցությունը կհակասի հայ ժողովրդի երկարաժամկետ շահերին», - Lenta-ին հայտնել է Ռուսաստանի դիվանագիտական ​​առաքելությունը։
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը Հայաստանի իշխանությունների կողմից Եվրոմիությանը և Եվրասիական տնտեսական միությանը անդամակցության վերաբերյալ հանրաքվե անցկացնելու որոշումն անվանել է անթաքույց մանիպուլյացիա։ Նախարարությունը նշել է, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունները վկայում են պաշտոնական Երևանի «շրջված տրամաբանության» մասին։
Արտգործնախարարությունը նշել է, որ «ԵՄ-ին անդամակցելու վերաբերյալ պաշտոնական Երևանի հռետորաբանությունն անտեսում է Եվրոմիության ռազմականացումը և Մոսկվայի հետ ուղղակի ռազմական բախման նախապատրաստումը»։
Երևանը վերջերս հայտարարել է Եվրոմիության հետ ինտեգրման իր հանձնառության մասին։ 2025 թվականի մարտի 26-ին Հայաստանի խորհրդարանն ընդունեց օրենք, որը մեկնարկեց երկրի՝ ԵՄ-ին անդամակցության գործընթացը։ Միևնույն ժամանակ, Փաշինյանը պնդեց, որ Երևանը չի մտադրվում դուրս գալ ԵՏՄ-ից և ակնկալում է հնարավորինս երկար համատեղել անդամակցությունը կազմակերպությանը ԵՄ ինտեգրման հետ։ Ինչպես նշել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, ԵՄ ինտեգրումն ավտոմատ կերպով ենթադրում է Հայաստանի՝ ԵՏՄ-ի հետ փոխգործակցության դադարեցում՝ կորցնելով բոլոր այն արտոնությունները, որոնցից Երևանը օգտվել է Եվրասիական տնտեսական միությանը անդամակցության ընթացքում։