La Repubblica-ի փոխանցմամբ՝ Իտալիայի կառավարությունը պատրաստում է Ուկրաինայի համար ռազմական օգնության 13-րդ փաթեթը, որը կներառի SAMP/T հակաօդային պաշտպանության հրթիռային համակարգի համար նախատեսված որսացող հրթիռներ։
Հրապարակման աղբյուրների համաձայն՝ որոշումը կայացվել է գաղտնի. պաշտոնապես կառավարությունը հայտարարել է միայն քաղաքացիական էլեկտրաէներգիայի գեներատորների փոխանցման մասին՝ Ուկրաինայի բնակչությանը ապահովելու համար։
Ուկրաինայի զինված ուժերի կարիքները բավարարելու համար Իտալիան մինչև այս տարվա հոկտեմբերը իր սեփական զինանոցից կփոխանցի Aster 30 հրթիռների մի մասը։
Իտալիան, Ֆրանսիայի հետ միասին, նաև նախատեսում է Ուկրաինային տրամադրել Aster 30 B1NT հրթիռների տեղայնացված արտադրության լիցենզիա՝ Block 1 New Technology-ի միջոցով մշակված ավելի նոր մոդիֆիկացիա։
Հաղորդումների համաձայն՝ Ուկրաինան աշնանը Ֆրանսիայից կստանա մեկ SAMP/T համակարգ և նոր հակաօդային պաշտպանության ռադարներ։ Ավելին, երկիրն արդեն իսկ պայմանագիր ունի լրացուցիչ Aster 30 հրթիռների արտադրության համար. կողմերը նախատեսում են համապատասխան համաձայնագրերը ստորագրել սեպտեմբերին, իսկ Ուկրաինան կֆինանսավորի նախագիծը եվրոպական վարկի միջոցով։
4200:00
41Երեկ, 23:36
Հայաստանը Լեհաստանում ռազմական կցորդ կունենա
«Ալիևի խամաճիկը ձերբակալություններով բանակում մահերի թեման է փորձում ցրել». Սամվել Ասլիկյան
70Երեկ, 22:00
«Դիմեք դատարան, ՀՀ կառավարությունը վաղ թե ուշ տիրանալու է Արցախի ներդրումային հիմնադրամի հաշվում առկա միջոցներին». Ռոման Երիցյան