Մոտ 6 հազար նավաստիներ չեն կարողանում լքել Պարսից ծոցը
Մերձավոր Արևելքում լարվածության սրման ֆոնին Պարսից ծոցում մնացել է մոտ 6000 ծովային, հայտարարել է ՄԱԿ-ի Միջազգային ծովային կազմակերպության (IMO) գլխավոր քարտուղար Արսենիո Դոմինգեսը։
«Տարածաշրջանում հազարավոր ծովայիններ շարունակում են ապրել և աշխատել բարձր ռիսկի և անորոշության պայմաններում։ Մինչ որոշ նավեր և դրանց անձնակազմերը կարողացել են լքել Պարսից ծոցը, մոտ 400 նավ, որոնք տեղափոխում էին մոտ 6000 ծովային, չեն կարողացել անվտանգ լքել ծոցը հակամարտության սկսվելուց ի վեր», - ասել է Դոմինգեսը, ըստ IMO-ի մամուլի ծառայության։
Նա ընդգծել է, որ հակամարտությունը շարունակում է խաթարել վառելիքի, պարարտանյութերի և այլ ապրանքների մատակարարման շղթաները՝ ազդելով ամբողջ աշխարհի տնտեսությունների վրա