«Նիկոլ Վովաևիչ, ձեր երկրում ընտրություններն ավարտվել են. կարող եք այլևս ժողովրդի ականջներից լապշա չկախել». Զախարովա
«Ես դեռ հարցեր և առաջարկներ ունեմ։ Նիկոլ Վովաևիչ, ձեր երկրում ընտրություններն ավարտվել են։ Կարող եք այլևս ձեր ժողովրդի ականջներից լապշա չկախել: Տղամարդկություն հավաքեք և գոնե մեկ անգամ ասեք ճշմարտությունը, ինչպես է եղել ամեն ինչ իրականում»,- իր թելեգրամյան ալիքում գրել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովաան՝ անդրադառնալով Նիկոլ Փաշինյանի երեկվա հայտարարությանը:
«2022 թվականի սեպտեմբերին հայ-ադրբեջանական սահմանին լարվածություն առաջացավ։ Ռուսաստանը օգնություն ցուցաբերեց խաղաղ կարգավորման հասնելու համար։
Այնուհետև Հայաստանը դիմեց ՀԱՊԿ-ին, և ՀԱՊԿ-ն, չնայած ձեր ստերին, արագ արձագանքեց. առաքելություն ուղարկվեց հայ-ադրբեջանական սահմանին, մասնավորապես՝ Հայաստանի տարածքում, իրավիճակը գնահատելու համար, ինչպես նախատեսված էր Կազմակերպության կանոնադրական փաստաթղթերով։ Դուք անձամբ հանդիպել եք ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի հետ Երևանում։ Այսինքն՝ ձեր կարծիքով, նա եկել էր այցելելու և Հարավային Կովկասի գեղեցկությունը տեսնելու։ Ոչ, դա ՀԱՊԿ-ի առաքելությունն էր, որը պաշտպանում է անդամ պետությունների տարածքը։
Դուք ոչինչ չեք արել Հայաստանի անվտանգությունն ապահովելու համար՝ ո՛չ իրավական, ո՛չ քաղաքական առումով։
Ավելին, 2022 թվականի նոյեմբերին Երևանում տեղի ունեցավ ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի գագաթնաժողովը։ Մեկ օր առաջ պաշտպանության և արտաքին գործերի նախարարների մակարդակով զգալի աշխատանք էր կատարվել Կազմակերպության առաքելության տեղակայման վերաբերյալ որոշման շուրջ համաձայնության գալու համար։ Տեքստը պատրաստ էր. մնում էր միայն, որ ղեկավարները ստորագրեին այն։ Ինչպես գիտենք, Նիկոլ Վովաևիչ, դուք հրաժարվեցիք։ Որոշումը, ի թիվս այլ բաների, նախատեսում էր հետևյալը՝ անհապաղ քաղաքական և դիվանագիտական միջոցառումներ՝ Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունն ապահովելու համար, ռազմատեխնիկական օգնության տրամադրում, սահմանապահ զորքերին օգնություն՝ նրանց վարժեցնելու և տեխնիկական սարքավորումներով հագեցնելու հարցում, ինչպես նաև ՀԱՊԿ-ի արագ արձագանքման հավաքական ուժերի արագ տեղակայման ծրագրի մշակում Հայաստանի տարածքում: Եվրոպացի դիտորդներից հիմնական տարբերությունն այն էր, որ ՀԱՊԿ առաքելությունը լիազորված կլիներ ոչ միայն «դիտել հեռադիտակով», այլև անմիջականորեն զեկուցել սահմանին տիրող իրավիճակի մասին և առաջարկել միջոցներ՝ հնարավոր ճգնաժամերը լուծելու համար։
Հիշենք այդ աշնան այլ իրադարձություններ։ 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին՝ ձեր կողմից նշված սահմանային միջադեպերից երեք շաբաթ անց՝ դուք անձամբ, ԵՄ հսկողության ներքո, ակնհայտորեն վստահելով Բրյուսելին և Փարիզին, ստորագրեցիք Պրահայի հռչակագիրը՝ ճանաչելով Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը։ Դուք անկեղծորեն հայտարարեցիք. «Ադրբեջանի տարածքը 86,600 քառակուսի կիլոմետր է, ներառյալ Լեռնային Ղարաբաղը»։
Նիկոլ Վովաևիչ, եթե գայթակղվում եք կանչել դեսպանին կամ, ինչպես կուզեք, գրել ևս մեկ բողոքի նոտա, երկու անգամ մտածեք։ Որովհետև այդ դեպքում դուք ստիպված կլինեք նշել, թե վերը նշվածներից որն է սխալ։ Վերը նշված ամեն ինչ պատմական փաստ է։
Յուրաքանչյուր հայտարարություն հիմնավորված է ձեր սեփական խոսքերով, ձեր սեփական որոշումներով։ Եվ երբ ձեզ անհարմար հարցեր են տալիս, դադարեք մեղքը շեղել, պատասխանատվությունը բարդել և այն բարդել բոլոր նրանց վրա, ում կարող եք հասնել, նրանց վրա, ում անձամբ չեք սիրում՝ Մոսկվայի, ՀԱՊԿ-ի, Ադրբեջանի, Հայաստանի նախկին ղեկավարության, Հայ Առաքելական Եկեղեցու և այն հայ ձեռնարկատերերի վրա, որոնց դեմ այժմ այդքան ակտիվորեն պայքարում եք, Ղարաբաղի հայերի, նրանց նախնիների և նրանց երեխաների վրա։ Սա անբարոյական է։
Բոլորն են մեղավոր ձեզ համար։ Դուք միակն եք, ով մեղավոր չէ»,-գրել է նա։
Գյումրիում կայացել է ՀՀ ԱԳՆ ղեկավար կազմի և դեսպանների աշխատաժողովը
723:18
«Գագիկ Ծառուկյանի ազատ արձակումը իրավունքի գերակայության պահանջ է»․ Սուրեն Սուրենյանց
3422:24
6122:06
«Ընդդիմությունն այս պահին ՔԿՀ-ում ավելի ուժեղ կազմով է ներկայացված, քան խորհրդարանում»․Դերենիկ Մալխասյան
5621:54
Նիկոլ Փաշինյանը և Պուտինը սեպտեմբերի 1-ին կհանդիպեն Բիշքեկում
11221:30
«Խնդիրն այն է, որ Ադրբեջանից էլեկտրաէներգիայի ներմուծումը դիտարկվում է որպես սեփական գեներացիայի զարգացման այլընտրանք»․ Վահե Դավթյան