ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը TruthSocial սոցիալական մեդիա հարթակում բացահայտել է վենեսուելական նավթի վերաբերյալ իր ծրագրերը։
«Վենեսուելական նավթի վերաբերյալ իմ ձեռնարկած քայլերից մեկը ռազմավարական ազգային պաշարների համալրումն է», - հայտարարել է ամերիկացի առաջնորդը։
Նա նշել է, որ այս քայլն անհրաժեշտ է ԱՄՆ-ի նախկին նախագահ Ջո Բայդենի կողմից թույլ տրված նավթային քաղաքականության սխալների պատճառով։
Նախկինում հաղորդվել էր, որ Թրամփի վարչակազմն ստիպված է եղել հնարավորինս շուտ հայտարարել Վենեսուելայի հետ նավթային գործարքի մասին՝ Իրանի և Քոնգրեսի ընտրությունների հետ կապված խնդիրների պատճառով: Լրագրողների խոսքով՝ Սպիտակ տունը խնդիրներ է սպասում Քոնգրեսի առաջիկա ընտրություններում՝ Իրանի հետ պատերազմի և տնտեսական անկման պատճառով։