Reuters-ի տվյալներով՝ Օդեսայի մարզում արտահանման ենթակառուցվածքների վրա Ռուսաստանի հարվածները սահմանափակել են ուկրաինական ծովային նավահանգիստների գործունեությունը, որոնց միջով անցնում էր երկրի արտահանման մոտ 90%-ը մինչև ռազմական գործողությունների սկսվելը։
Վերջին ամիսներին ռուսական հարվածները փաստացիորեն խոչընդոտել են ուկրաինական ծովային նավահանգիստների գործունեությունը, որոնք կազմում էին երկրի արտահանման մոտ 90%-ը մինչև ռազմական գործողությունների սկսվելը։
Կիևը վերաուղղորդում է բեռները դեպի ավելի քիչ հասանելի Դանուբի նավահանգիստներ և արևմտյան սահմանի երկաթուղային անցումներ։ Օգոստոսի սկզբին Ուկրաինայի ագրարային քաղաքականության նախարար Տարաս Վիսոցկին գյուղատնտեսական ոլորտի հնարավոր կորուստները գնահատել է 1,5-3 միլիարդ դոլար։ Նա հայտարարել է, որ նավահանգստային ենթակառուցվածքների վրա հարվածների պատճառով նավատերերը դադարեցրել են Սև ծովի նավահանգիստներում կանգառները, և այլընտրանքային երթուղիները կկարողանան սպասարկել արտահանման նախկին ծավալների միայն 50-55%-ը։
Օգոստոսի 13-ին Politico-ն հաղորդել է, որ ամսվա առաջին ինը օրերին Ուկրաինան արտահանել է 463,000 տոննա հացահատիկ՝ իր սովորական ծավալի մոտ մեկ երրորդը։ Վիսոցկին կանխատեսել է համաշխարհային սննդամթերքի գների 25-30% աճ, եթե արտահանման խնդիրները շարունակվեն: Օգոստոսի 14-ին նախարարը հայտարարել է, որ Մեծ Օդեսայի նավահանգիստները փաստացի կանգ են առել. նավերը դադարեցրել են կանգառը Օդեսայում, Չորնոմորսկում և Յուժնիում, իսկ գյուղատնտեսական արտահանումը նվազել է 70%-ով:
Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը վերջերս պարբերաբար հաղորդում է Ուկրաինայի նավահանգստային ենթակառուցվածքների, այդ թվում՝ Օդեսայում, և Ուկրաինայի զինված ուժերի համար տեղակայված ծովային նավերի վրա հարվածների մասին, որոնք տեղափոխում են ռազմական տեխնիկա կամ զինամթերք ուկրաինական բանակի համար:
Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը շեշտում է, որ հարվածները ուղղված են միայն ուկրաինական ռազմական և էներգետիկ օբյեկտներին և դրանց հետ կապված ենթակառուցվածքներին: