Ռուսական «Աէրոֆլոտի» բաժնետոմսերն ավելի քան 5%-ով անկում ապրեցին, երբ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին նախազգուշացում հրապարակեց Ռուսաստանի օդային տարածքում թռչող ավիաընկերություններին։
Մոսկվայի բորսայի տվյալներով՝ ընկերության բաժնետոմսերը Երևանի ժամանակով ժամը 21:40-ի սահմաններում անկում ապրեցին 5.11%-ով՝ հասնելով մեկ բաժնետոմսի համար 30.36 ռուբլու նվազագույնին։
Միևնույն ժամանակ, նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին իր երեկոյան ելույթում հաստատեց, որ Միացյալ Նահանգները խնդրել է Ուկրաինային դադարեցնել որոշակի օրերին ռուսական քաղաքների վրա հարվածները, գրում է «Եվրոպեյսկայա պրավդա»-ն։
Զելենսկին հայտարարել է, որ Ուկրաինան հարգում է իր գործընկերների ցանկությունը՝ օգնելու ռուս-ուկրաինական պատերազմին վերջ դնելուն։ «Մենք աջակցում ենք նման յուրաքանչյուր փորձի», - ընդգծել է նա։ Այս համատեքստում Ուկրաինայի նախագահը հայտարարել է, որ Միացյալ Նահանգները խնդրել է Ուկրաինային դադարեցնել Մոսկվայի և Սանկտ Պետերբուրգի վրա հարվածները. «Երբ ամերիկացիները մեզ խնդրեցին դադարեցնել Մոսկվայի և Սանկտ Պետերբուրգի վրա հարվածները օգոստոսի 25-ին, 26-ին և 27-ին, մենք պահպանեցինք այս դադարը: Հարվածներ չեղան: Հարվածներ եղան Ուկրաինայի վրա: Երբ մեկ այլ համաշխարհային տերություն մեզ խնդրեց դադարեցնել հարվածները Վլադիվոստոկի ուղղությամբ որոշակի ժամանակահատվածով, մենք դա նույնպես կապահովենք»:
Ուկրաինայի նախագահը նշել է, որ Մոսկվայում այժմ նոր հանդիպումներ են նախապատրաստվում և վստահեցրել է, որ Ուկրաինան դա հաշվի կառնի. «Մենք միշտ աջակցում ենք խաղաղության ուղղությամբ յուրաքանչյուր քայլին, որպեսզի Ռուսաստանը կանխի այս պատերազմն անվերջ դարձնելը: Պատերազմի ավարտը անհրաժեշտ է, և առաջնորդները ճիշտ են, որ դա ասում են Պուտինին: Հետևաբար, դիվանագիտության, բանակցությունների համար, երբ մեր գործընկերները դիմեն մեզ այս հարցով, մենք կապահովենք, որ Ռուսաստանի երկինքը որոշակի ժամանակահատվածում և որոշակի ուղղություններով մաքրվի անօդաչու թռչող սարքերից: Անվտանգությունը կվերադառնա Ռուսաստանի երկնինք, երբ սկսվի խաղաղության ուղղությամբ իրական շարժում»,- հավելել է նա:
1500:24
61Երեկ, 23:54
45Երեկ, 23:48
123Երեկ, 23:30
«Իսկ հնարավոր չէ՞ր թալանածը հետ բերել առանց դաժան տեսարանի». Արամ Մանուկյան
«Երբ պետության փոխարեն գոմ ես սարքում, այդ անպետությունը վերջը ջարդվելու է գլխիդ». Գոռ Մադոյան
70Երեկ, 22:48
«Պայմանավորվեցինք անկեղծ խոսակցությունը շարունակել Մոսկվա կատարելիք իմ առաջիկա այցի ընթացքում». Նիկոլ Փաշինյան (տեսանյութ)