ԵՄ խորհուրդը հավանություն է տվել հայկական ապրանքների համար ժամանակավոր ազատականացված պայմանների սահմանմանը՝ Ռուսաստանի կողմից սահմանված առևտրային սահմանափակումների ֆոնին երկրի տնտեսությանն աջակցելու համար։
Համաձայնեցված միջոցառումները նախատեսում են ապրանքների լայն շրջանակի ներմուծման մաքսատուրքերի ժամանակավոր վերացում, այդ թվում՝ առանձին գյուղատնտեսական ապրանքների համար՝ սակագնային քվոտաների շրջանակում։
Խորհրդի հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ այս միջոցառումները կազատականացնեն դեպի ԵՄ հայկական ապրանքների արտահանման շուրջ 80%-ը։ Բրյուսելում նշել են, որ այս միջոցառումները կգործեն կանոնակարգի ուժի մեջ մտնելուց հետո երկու տարի և կվերաբերեն Հայաստանի կողմից Ռուսաստան թարմ մրգերի, բանջարեղենի ու բուսական արտադրանքի արտահանման գրեթե 99%-ին, ինչպես նաև ոչ ալկոհոլային և ալկոհոլային խմիչքների արտահանման ավելի քան 91%-ին։
Ակնկալվում է, որ Եվրոխորհրդարանը փաստաթուղթը կհաստատի սեպտեմբերյան լիագումար նիստում, որից հետո ԵՄ խորհուրդը վերջնականապես կհաստատի կանոնակարգը։