Զելենսկին` Ուկրաինայի անվտանգության ծառայության և Գլխավոր հետախուզական վարչության ստորաբաժանումների միջև փոխհրաձգության մասին
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին «բացարձակ խայտառակ իրավիճակ» է որակել Ուկրաինայի անվտանգության ծառայության (SBU) և Գլխավոր հետախուզական վարչության (GUR) առանձին ստորաբաժանումների միջև ստեղծված իրավիճակը, որը հանգեցրել է Կիևում զինված դիմակայության: Միջադեպի հանգամանքները պետք է պարզեն Գլխավոր դատախազի գրասենյակը և Հետաքննությունների պետական բյուրոն, նաև երկու հետախուզական գործակալությունները կանցկացնեն ներքին հետաքննություններ: Պետության ղեկավարն այս մասին հայտարարել է իր երեկոյան ելույթում։
Նախագահն ընդգծել է, որ հետաքննությունը պետք է հանգեցնի պատասխանատվության, այդ թվում՝ կադրային հարցերով։
«Այստեղ՝ Ուկրաինայում, Ուկրաինայի պաշտպանության համար թույլատրելի է կրակել միայն ռուս օկուպանտների վրա։ Մեր պետության կողմից որևէ այլ կրակոց երբեք չի ընկալվի՝ որպես թույլատրելի երևույթ», - եզրափակել է Զելենսկին։
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 2-ին Կիևում տեղի է ունեցել երկու փոխհրաձգություն՝ մեկը գիշերը, մյուսը՝ ցերեկը, Յուրի Շումսկի փողոցում։ Ըստ լրատվամիջոցների և սոցիալական ցանցերի հաղորդագրությունների՝ զինված բախումը տեղի է ունեցել Անվտանգության ծառայության և Գլխավոր հետախուզական վարչության ներկայացուցիչների միջև, սակայն երկու գործակալություններն էլ հերքել են այս տեղեկատվությունը։
Հետախուզության պաշտոնյաները հայտարարել են, որ անվտանգության ուժերը կանխել են Անկախության օրվա առթիվ Ուկրաինա ժամանած ռուս ընդդիմության առաջնորդի դեմ ԱԴԾ ահաբեկչական հարձակումը։ Հետագայում Անվտանգության ծառայությունը հայտարարել է, որ մի խումբ անձինք զինված հարձակում են գործել անվտանգության ծառայությունների վրա, երբ նրանք իրականացնում էին ապացույցներ հավաքելու և գրանցելու անհետաձգելի քննչական գործողություններ։
Այս իրադարձությունները կապված են Ռուսաստանի կամավորական կորպուսի (ՌԿԿ) փոխհրամանատար Ստեփան Կապլունովի առևանգման հետ, հաղորդում է ZN.ua-ն։ Կորպուսը նրա անհետացման մասին հայտնել է միայն երեկ, չնայած նա դադարել էր կապի դուրս գալ օգոստոսի 23-ի երեկոյան։ Հետաքննությունների պետական բյուրոն (ՀՊԲ) նշել է, որ ՀՊԲ-ն, Անվտանգության հատուկ ծառայությունը և Հետաքննությունների պետական բյուրոն (ՀՊԲ) սկզբից տեղյակ էին միջադեպի մասին, սակայն դժվարակամ են տեղեկացրել կամավորներին Կապլունովի գտնվելու վայրի մասին։
022:54
2522:42
Երևանի քաղաքապետի մամուլի քարտուղարը հեռանում է պաշտոնից
«Ռազմաբազան հանելով՝ մենք ոչ թե «ազատագրվելու ենք», այլ Հայաստանը վերածելու ենք երկրորդ Սիրիայի». Կարեն Չախալյան