Reuters-ը հայտնում է, որ ԱՄՆ-ի ներկայացուցիչների կողմից Մոսկվայում և Կիևում սեպտեմբերի 5-6-ը կայացած բանակցությունների արդյունքները կարելի է դրական համարել։
«Վիթքոֆն ասել է, որ լավ զգացողություններ ունի և՛ Մոսկվայում, և՛ Կիևում կայացած խաղաղ բանակցությունների վերաբերյալ»,- գործակալությունը մեջբերում է ԱՄՆ-ի նախագահի դեսպանի խոսքերը։
ԱՄՆ-ի նախագահի փեսան՝ Ջարեդ Քուշները, նույնպես մասնակցել է Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու հետ Կիևում կայացած հանդիպմանը։ Ավելի ուշ բանակցություններին միացել են երեք եվրոպական երկրների՝ Գերմանիայի, Ֆրանսիայի և Մեծ Բրիտանիայի ներկայացուցիչներ։
Ավելի վաղ Սթիվեն Վիթքոֆը նույնպես Վլադիմիր Զելենսկու հետ բանակցությունները շատ բովանդակալից էր անվանել։ Նա իր պատրաստակամությունն է հայտնել շարունակել աշխատանքը հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ։