The video conference of Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan and the OSCE Minsk Group Co-Chairs
On April 20, Foreign Minister of Armenia Zohrab Mnatsakanyan held a video conference with OSCE Minsk Group Co-Chairs Igor Popov (Russia), Stéphane Visconti (France), Andrew Schofer (USA), as well as with Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office Andrzej Kasprzyk.
The participants discussed the recent developments in the Nagorno-Karabakh peace process. Foreign Minister Mnatsakanyan touched upon the general elections held in Artsakh.
The imperative of unconditionally observing the ceasefire amid the global fight against the COVID-19 was emphasized.
The participants exchanged views on the steps aimed at the continuity of activities under the current circumstances. In this context it was agreed to hold a video conference between the Foreign Ministers of Armenia and Azerbaijan on April 21 with the mediation and participation of the OSCE Minsk Group Co-Chairs.