US: Russia could try to covertly advise candidates in 2020
The Department of Homeland Security and FBI warned states earlier this year that Russia could look to interfere in the 2020 U.S. elections by covertly advising political candidates and campaigns, according to a law enforcement memo obtained by The Associated Press.
The Feb. 3 document details tactics U.S. officials believe Russia could use to interfere in this year's elections, including secretly advising candidates and campaigns. It says that though officials "have not previously observed Russia attempt this action against the United States," political strategists working for a business mogul close to President Vladimir Putin have been involved in secret campaigning in numerous African countries.
The memo underscores how Trump administration officials are continuing to sound alarms about the prospect of future Russian interference in American politics even as President Donald Trump has sought to downplay the Kremlin's involvement in his 2016 win over Democrat Hillary Clinton.