#Facebook to verify identities of suspiciously popular accounts
According to the social media firm, it will require profiles that are ‘high-reach’, and whose posts rapidly go viral, to undergo verification by showing some form of ID if they’re found to be exhibiting patterns of “inauthentic” behaviour.
Facebook said it will store the information “securely” and the information won’t be shared on a user’s platform. Due to security reasons, however, the firm hasn’t divulged the metrics it will use to determine “inauthentic” behaviour, but said that it will base its requests for verification on “patterns”.
It said in a blog post: “We will verify the identity of people who have a pattern of inauthentic behaviour on Facebook and whose posts start to rapidly go viral in the US.