President Jair Bolsonaro threatened Friday to pull Brazil from the WHO over "ideological bias," as his counterpart Donald Trump said the US economy was recovering from the coronavirus pandemic and Europe sought to reopen its borders.
Adding fuel to the political fire raging around the pandemic, its origins and the best way to respond, Bolsonaro criticized the World Health Organization for suspending clinical trials of the drug hydroxychloroquine for COVID-19 -- a decision it reversed this week -- and threatened to follow in Trump's footsteps by quitting.
"I'm telling you right now, the United States left the WHO, and we're studying that, in the future. Either the WHO works without ideological bias, or we leave, too," the far-right leader told journalists.