Armenia circulated a Note Verbale in the OSCE on the suspension of military inspections by Turkey on the territory of the Republic of Armenia.
In the context of Azerbaijan’s attacks on Tavush region since July 12, Turkey has been resorting to unprecedented threats against Armenia and unilateral support to Azerbaijan. The holding of joint Turkey-Azerbaijan large-scale military exercises, started today, further aggravates the situation.
In light of the above, on July 29th the Permanent Mission of the Republic of Armenia to the OSCE circulated a Note Verbale informing the OSCE participating States and State Parties to the Treaty on Conventional Armed Forces in Europe, that the Republic of Armenia will suspend military inspections by the Republic of Turkey and guest inspectors from Turkey under the CFE treaty and the Vienna Document on the territory of the Republic of Armenia.
According to the Note Verbale, this decision of Armenia is based upon the principles enshrined in the CFE Treaty and Vienna Document and derives from Armenia’s security interests and concerns.
Any military inspection conducted on the territory of Armenia by Turkey, which has been openly supporting Azerbaijan’s military operations against Armenia and resorting to unprecedented threats, particularly since 12th July 2020, will adversely impact the security interests of Armenia and may undermine security of its population.
Armenia remains committed to the implementation of the CFE Treaty and Vienna Document, underlining that only military inspections by Turkey and participation of guest inspectors from Turkey on the territory of Armenia are a subject of this suspension.