Neurosurgeon assessed the chances of Schumacher’s recovery
Seven-time Formula 1 champion, injured in 2013, Michael Schumacher will remain in the same condition that he is now, it cannot be improved. This was stated by neurosurgeon Erich Riederer in the documentary “Michael Schumacher: In Search of Truth.”
According to the doctor, Schumacher will not be able to finally recover from the injury he received seven years ago. He called the former driver’s condition “vegetative.” The reason for his current state could be the delay of doctors, who took a long time to decide on the operation.
“Probably, he can sit down and take small steps with someone else’s help, but no more. I think this is the maximum for him, “Riederer explained, noting that there is no chance of seeing Schumacher the way he was before the accident.