Andrea Wiktorin expressed readiness from the European Union to support the health care sector in Armenia
Sunday, 18 October, 2020, 11:30
On October 16 Minister of Health Arsen Torosyan held a meeting with the Head of the EU Delegation to Armenia, H.E. Andrea Wiktorin and the Head of the Cooperation Section Gonzalo Serrano De La Rosa.
During the meeting parties discussed works aimed at curbing the rapid grow of spreading of the new type of coronavirus and envisaged upcoming measures.
Arsen Torosyan and Andrea Wiktorin expressed their concerns over the ongoing hostilities in the conflict zone of Nagorno-Karabakh. The parties touched upon the proper organization of the medical care to those injured as a result of hostilities.
Both sides highlighted the importance of the international cooperation to overcome the existing challenges on 2 frontlines of the Armenian healthcare system: fight against the spread of the new type of coronavirus and medical care to the victims injured as a result of hostilities.
At the end of the meeting Andrea Wiktorin expressed readiness from the European Union to support the health care sector in Armenia.