Statement of the Foreign Ministry of Armenia
On October 17, the Foreign Ministries of Armenia and Azerbaijan simultaneously issued a statement on the declaration of a humanitarian truce, which was achieved through the efforts of the OSCE Minsk Group Co-Chairs and through the personal mediation of the President of France.
However, like the last time, when an agreement was reached in Moscow, Azerbaijan once again demonstrated its total absence of willingness to adhere to its commitments.
All this was accompanied by statements of the representatives of Azerbaijani politicօ-military leadership that Azerbaijan will not cease the hostilities until the "victorious end" of the war. Notably, at the same time similar statements were made in Turkey.
Minutes after the announcement of the humanitarian truce, the Azerbaijani armed forces resumed hostilities, and on the morning of October 18 launched a large-scale attack on the southern front.
In fact, this is the second ceasefire agreement that Azerbaijan does not want or is unable to implement, at the same time manipulating the international community and first and foremost the OSCE Minsk Group Co-Chair countries.
We are committed to the obligations set in the Moscow Statement of October 10 and the Statement of October 17, with the primary goal of establishing a sustainable ceasefire maintained through verification mechanisms.
In this regard, we reiterate those statements, which gave a practical expression to the statement of the leaders of the OSCE Minsk Group Co-Chair countries on October 1, as well as to the statement of Foreign Ministers of the Co-Chair countries on October 5.
We are committed to a settlement exclusively through peaceful means - through the negotiation process.
By adhering to the agreements reached, the Republic of Armenia maintains its right to undertake all necessary measures to resolutely reject Azerbaijan's intention to resolve conflict by military means.