Elon Musk for the day lost $6.2 billion
The founder of SpaceX and Tesla, Elon Musk, lost $6.2 billion in the last 24 hours, according to Forbes data from March 5.
According to the publication, the state of the American entrepreneur after trading on Thursday fell by almost 4%, to $150.9 billion.
Analysts attribute this to a drop in the value of Tesla shares by about 4.94%. Musk owns about a fifth of the company's shares.
Nevertheless, he continues to be in third place in the Forbes list of the richest people in the world.
The ranking is topped by Amazon founder Jeff Bezos with $175.4 billion, followed by Bernard Arnault, President of Louis Vuitton Moet Hennessy ($155.6 billion).
On February 26, it became known that Musk lost almost $14 billion from his fortune due to the fall in Tesla shares after the entrepreneur's comment that the cost of bitcoin was exaggerated.