Friday, 25 June, 2021, 10:55
Biden had given remarks on infrastructure and taken questions from the press on that issue as well as voting rights. He then attempted to wrap up by telling reporters ''I’ve got to get to a helicopter'' before Harris approached.
The president and vice president exchanged a brief, whispered conversation that concluded with Harris saying, ''Florida, yeah.''
''Oh, yes. I apologize,'' Biden said, turning back to the microphone as Harris retreated out of camera view. ''Yes, thank you, Madame Vice President.''
The president went on to say that he would send federal aid to the site if it was required, but he was waiting on a formal request from Florida Gov. Ron DeSantis.