Aregnaz Manoukyan to Alen Simonyan: ''There is information claiming that your costs were covered by the head of one of the bookmaker's offices''
Monday, 13 September, 2021, 10:18
Upon the start of the session of the National Assembly Aregnaz Manoukyan, a deputy from ''Armenia'' parliamentary group, addressed her speech to the president of the National Assembly in reaction to the photos spread in the internet. ''It is notable, that during the meeting with the relatives of victims of war, missing people and war prisoners you mentioned that suffered from all of it, you thought about it every day and night, but you have spent a cheerful holiday in Greece, as a high-ranking official of the Republic of Armenia… Why have you preferred Mykonos super expensive rest to visiting Artsakh?''
Simonyan said that a delegation went to Artsakh. ''As for my private life and those lies, I am not going to comment on them'' he added. Manoukyan mentioned that the shots are in the internet and asked: ''How much money have you spent in Greece in case when there is some information claiming that your costs were covered by the head of one of the bookmaker's offices and if it becomes a fact we will witness a classic case of corruption''. The president of the National Assembly repeated that he did not comment on lies.
Note: Some days before photos appeared in the internet where Alen Simonyan and many others were on Mykonos island. Many citizens, among them politologist G. Hambaryan commented on them.