Tuesday, 05 April, 2022, 00:54
“Gazprom Germania was transferred to the Temporary Department of the Federal Network Agency Germany.” This was announced by the Minister of Economy of Germany Robert Habek, reports Zeit.
The head of the department substantiated such a decision “unclear legal relations and violation of reporting rules.”
According to him, the purpose of such a step is to ensure the safety of supplies.
“The federal government does everything necessary to ensure the safety of deliveries to Germany. It also means that we do not expose the energy infrastructure of Germany to arbitrary solutions of the Kremlin,” he added.