The government expects Ukraine to be granted EU candidate status in June
Olga Stefanishina, Deputy Prime Minister for European and Euro-Atlantic Integration, said that Ukraine could receive the status of a candidate to the European Union in June.
Stefanishina commented on this on Twitter on Saturday, "Evropeyska Pravda" writes.
"Ukraine has received a questionnaire for EU membership. We have already done a lot of preparatory work, so we are ready to act quickly. We expect to receive candidate status in June," Stefanishina wrote.
The Deputy Prime Minister added that the candidate status is part of "our recovery and victory over the Russian aggressor who wants to change Ukraine's democratic course".
Stefanishina's expectations are based on the fact that a summit of European Union leaders is scheduled for June, where a decision can be made.
European Commission President Ursula von der Leyen officially handed over a questionnaire to President Volodymyr Zelenskyy on Friday, which is a necessary step in granting Ukraine EU candidate status.