Armenia offers Turkey to open border for diplomatic passport holders as first step, but Ankara is delaying
The next meeting of the special representatives of Armenia and Turkey for normalization could take place in Vienna, the Armenian Foreign Ministry spokesperson Vahan Hunanyan said in response to a query from Armenpress.
- Speaking about the normalization of the Armenia-Turkey relations Minister Cavusoglu mentioned the need for "courageous" steps. How would you comment this?
- The Armenian side fully concurs with the need for making courageous steps. We have numerously showed readiness to move forward, including with the participation of our Foreign Minister in the Antalya Diplomacy Forum and the lifting of the economic embargo. The restoration of flights between Armenia and Turkey was also an important bilateral step.
We are convinced that the only path for moving forward implies continuous, clear steps. For example, we offered the Turkish side, for the first phase, to open the land border for persons holding diplomatic passports, however the Turkish side is delaying. We believe that this would be a small but substantive, most importantly logical step. We are hopeful that it will be possible to achieve results in this issue.