EU agrees on partial ban of Russian oil imports
The European Union has agreed on a partial ban on Russian oil imports, according to European Council chief Charles Michel.
"Agreement to ban export of Russian oil to the EU. This immediately covers more than 2/3 of oil imports from Russia, cutting a huge source of financing for its war machine," Michel announced in a tweet on Monday evening.
Michel's announcement followed an extraordinary European Council summit attended by EU leaders in Brussels on Monday to discuss a sixth package of sanctions against Russia.