US assesses Russia now in possession of Iranian drones
The US assesses Russia is now in possession of weapons-capable Iranian drones that they will likely deploy on the battlefield in Ukraine, Biden administration officials tell CNN. The Russians picked up the drones from an Iranian airfield earlier this month and transported them back to Russia in cargo planes in mid-August, the officials said.
Russian officials began training on the drones in Iran late last month, CNN previously reported, and the US now believes that Russia has officially purchased and transferred the Mohajer-6 and Shahed-series drones -- the Shahed-129 and Shahed-191 -- back to Russia, likely for use in the war in Ukraine.
Both types of UAVs, or unmanned aerial vehicles, are capable of carrying precision guided munitions and can be used for surveillance. Russian operators are still training on the drones inside Iran, the officials said, and the US believes that Russia intends to import hundreds of them to use for air-to-surface attacks, electronic warfare and targeting inside Ukraine.