The "eco-activist" agents of the Azerbaijani Government show their real intentions with an Azerbaijani song addressed to Armenians
On January 11, an "eco-activist" agent of the Azerbaijani Government posted a video in the story section of his Instagram page with the participation of other "eco-activist" agents, where they show their true Armenian-killing intentions with an Azerbaijani song addressed to Armenians. This evidence show that they have nothing to do with the environment.
In particular, they sing a song together, which according to the studies of the Center for Law and Justice "Tatoyan" Foundation, is directed towards Armenians, calls for murder and bloodshed. At the end of the video, the activist shows the symbol of the "Grey Wolves" extremist nationalist terrorist organization.
We revealed that this song was specifically written in July 2020, that is, before the 44-day war, as part of the Azerbaijani propaganda policy.
The translation of the refrain of the song is as follows.
We are life takers, we go to kill
We go to take life
We go to shed blood for the blood left on the ground
We go to shed blood
We go to shed blood.
This objective evidence comes from our new special report, which is in the final stage, and exposes "eco-activist" agents for who they really are. They are inspired by the Azerbaijani authorities with these criminal intentions.
This fact once again confirms that the only road of life connecting Artsakh to Armenia and the outside world was illegally blocked on 12 December 2022 by people who declared themselves "eco-activists", but they are actually agents of the Azerbaijani government, tools of the Azerbaijani authorities' ethnic cleansing policy. They are people with hatred towards Armenians.