Tuesday, 09 May, 2023, 12:48
On May 9 Artsakh Republic President Arayik Harutyunyan sent address in connection with the Victory Day, the 31th anniversary of the Artsakh Republic Defense Army and the Liberation of Shoushi.
The address runs as follows:
“Dear compatriots,
Dear veterans of the Great Patriotic War and Artsakh Liberation War,
Honorable generals, officers, soldiers of the Defense Army,
May 9 is one of the most glorious pages in the history of the Armenian people. The victory of our grandfathers along with other peoples in the Great Patriotic War, the formation of the Artsakh Republic Defense Army, the Liberation of Shushi are the unforgivable victories that rightly made that day a symbol of national pride.
First of all, I want to bow my head to the holy memory of all our martyrs who sacrificed their lives for the defense of the Motherland at different times, as well as to the merits of living heroes. Their feat and bravery are immortal and will always be a bright example of patriotism and selflessness for future generations.
Today, Artsakh has once again appeared in the focus of an ontological struggle. The blockade by the authorities of Azerbaijan, which has been going on for five months now, aims to break the will and spirit of struggle of our people through psychological and physical pressure, to force them to leave the land of our ancestors with a history of thousands of years or become enslaves under the threat of security.
The aspirations of the Turkish-Azerbaijani tandem are not new for us. We know this well, as well as the strength and power of the unity of the Armenian people, which was demonstrated in the most decisive periods of our history.
Today again, national unity has become the imperative of the day. We have no right to hesitate or step back. There is only one way. Artsakh was, is and should be Armenian, with the free will of its people and the right and determination to manage their own destiny. The efforts of all of us, in Artsakh, Armenia and the Diaspora, should serve in this purpose, we should rediscover and cherish the mystery and spirit of the victorious Triple Holiday as a guideline for our lives.