They reached an agreement on additional articles and advanced mutual understanding of the draft agreement
4744
Friday, 30 June, 2023, 09:36
Minister of Foreign Affairs of Armenia Ararat Mirzoyan and Minister of Foreign Affairs of Azerbaijan Jeyhun Bayramov held bilateral negotiations on June 27-29 at the George Schultz National Foreign Affairs Training Center in Arlington, Virginia. While in Washington they met with Secretary of State Antony Blinken and Assistant to the President and National Security Advisor Jake Sullivan.
The Ministers and their teams continued progress on the draft bilateral “Agreement on Peace and Establishment of Interstate Relations”. They reached an agreement on additional articles and advanced mutual understanding of the draft agreement, meanwhile acknowledging that the positions on some key issues require further work.
Both Ministers expressed their appreciation to the US side for hosting negotiations between Armenia and Azerbaijan and their commitment to continue their negotiations.