Azerbaijan has again blocked the transportation of Artsakh patients with serious illnesses by the International Committee of the Red Cross
30780
Friday, 14 July, 2023, 19:12
On 11 July, Azerbaijan once again blocked the transportation of Artsakh patients with serious illnesses by the International Committee of the Red Cross, hindering their treatment in specialised facilities in the Republic of Armenia. Currently, more than 186 patients are awaiting relocation to qualified medical clinics in the Republic of Armenia in order to receive immediate medical care. Among them, 33 children are undergoing inpatient treatment at the "Arevik" medical association, with 4 in the neonatal and reanimation department. Additionally, in CJSC "Republican Medical Centre '' 102 patients are receiving care as inpatient residents, including 5 in the intensive care unit, 2 of whom are in critical condition.