Ararat Mirzoyan had a meeting with the UN Secretary General António Guterres
On September 23, within the framework of the 78th session of the UN General Assembly in New York, Minister of Foreign Affairs of Armenia Ararat Mirzoyan had a meeting with the UN Secretary General António Guterres.
Ararat Mirzoyan emphasized that Azerbaijan's aggression against the people of Nagorno-Karabakh on September 19, which was preceded by the 9-month blockade of the Lachin Corridor and the siege of Nagorno-Karabakh, emphasized the importance of ensuring the uninterrupted humanitarian access to Nagorno-Karabakh by the UN and its relevant agencies.
Armenia’s Minister of Foreign Affairs emphasized the imperative to prevent the ethnic cleansing and atrocity crime in Nagorno Karabakh.