Armenia sends 6th proposal to the Azerbaijani side regarding the peace treaty
Armenia has sent 6th proposals to the Azerbaijani side regardibg the peace treaty, the Ministry of Foreign Affairs informs.
“Folowing up PM Nikol Pashinyan’s public statement of November 18th to intensify diplomatic efforts to achieve signing of a peace treaty with Azerbaijan, the Armenian side submitted its 6th proposal of the Agreement to Azerbaijani side. Armenia remains committed to conclude and sign a document on normalization of relations based on previously announced principles,” the Ministry said on X.