,,The Azerbaijani government TV channel dedicated another program to the city of Ashtarak of Armenia,,: Arman Tatoyan
2839
Monday, 05 February, 2024, 22:30
The agenda of adopting a new Constitution and changing the legislation in Armenia is necessary for Azerbaijan authorities in order to divert attention from its crimes and legitimize them from the forced displacement of Artsakh Armenians and the occupation of Armenian territories. Under the veil of this, they deepen the animosity plan towards Armenia, create artificial grounds for aggression.
The Azerbaijani government TV channel dedicated another program to the city of Ashtarak of Armenia, which is a part of three so-called false "Western Azerbaijan" being the homeland of the Oghuz-Turkic tribes since time immemorial. Moreover, along with Ashtarak, the ancient Armenian monastic complexes and churches located in that area are appropriated, stating that they are Turkish-Albanian monuments of the 5th century.
Further, according to the false narrative, Armenians were settled here by the Russian Empire in 1828, after the Russian-Turkish war.
In fact, this program is part of a specially designed state policy. Not only has it not decreased, but it is also intensively advanced. This is done by both internal and external propaganda.
It is necessary to expose these false policies and show that the Azerbaijani authorities have no intentions of real peace. Under no circumstances should they be allowed to dictate their agenda and legitimize their crimes and prepare for new crimes at the same time.