Over 70 foreign delegations, 600 domestic and foreign reporters attend inauguration ceremony of Iran president
The head of Iran's presidential inauguration staff said that the inauguration ceremony of the president of the 14th government will be held with the presence of more than 70 foreign delegations and 600 domestic and international journalists.
Referring to the presence of foreign guests in this ceremony, the Head of the Inauguration Staff added that Tajikistan, Turkmenistan, Central Africa, Pakistan, Syria, Serbia, Cuba, Azerbaijan, Armenia, Georgia and Guinea-Bissau will be present in this event at the level of president and prime minister.
Speakers of parliaments of Russia, Algeria, Belarus, Kazakhstan, Uzbekistan, Malaysia, Iraq, Burkina Faso, Uganda, Comoros, Mali, Sri Lanka, Senegal, North Korea will participate in this ceremony," he added
The official pointed out that also, the UAE, Lebanon, Jordan, Myanmar, Zimbabwe, Kyrgyzstan, Brazil, Maldives and Gabon have finalized their presence at the level of vice president and deputy prime minister.
Sharifi clarified that the countries of Tanzania, Niger, Venezuela, Bahrain, Yemen, Libya, Egypt, Sudan, Bolivia, Kuwait, Mauritania, Myanmar, Congo, Gambia, and Eritrea have also announced their presence at the level of foreign ministers.
Also, other countries including India, Nicaragua, Niger, Ghana, Bulgaria, Iceland, Tunisia, Hungary, Colombia, Ecuador, Mexico, Chile, Uruguay, Malta and Sierra Leone will send their ministers or ambassadors to this ceremony.