Four saboteurs arrested in Poland
Four saboteurs have been arrested in Poland. They were sending packages with explosives with the help of transportation companies.
This was reported by the Polish media outlet RFM24.
The Polish National Public Prosecutor’s Office reports that four individuals have been arrested for international sabotage and subversion. Two more identified offenders have been put on an international wanted list.
At the same time, measures are being taken to establish the full scope of persons involved in the activities of this group. This includes the cooperation with law enforcement agencies of other EU countries.