The Kurdish formations in Syria have stopped receiving funding from the United States
A recent decree by US President Donald Trump suspending foreign aid to other countries allegedly led to the cessation of funding for Kurdish armed groups in Syria and a serious restriction on their spending. This statement was made by the newspaper T?rkiye, citing sources in the region.
We are talking about the Kurdistan Workers' Party (PKK) and its Syrian wing, the People's Self-Defense Forces (SNF), as well as organizations associated with them, which are recognized as terrorist in Turkey. According to the publication, Trump's decision to review the foreign aid program blocked the flow of funds for the PKK and the SNC, limited their spending on transport and food, and also put the payment of money at great risk.
T?rkiye writes that the PKK and SNC structures responsible for finances have warned about restrictions on the cost of maintaining headquarters, transportation and food. In addition, "salaries in January and February may be the last." The Kurdish formations in Syria also allegedly stopped the import of food and fuel to all camps under their control, where families of militants of the Islamic State terrorist group banned in the Russian Federation live.
T?rkiye refers to sources in the Syrian regions of Raqqa and Hasakah, who confirmed the current situation. According to them, the "salaries" of the militants are divided into three groups - $40, $60 and $150. Payments in February may be the last, according to them. At the same time, even if the organization decides to provide monthly payments from internal funds, they will be halved.
The newspaper's sources also reported that inside the PKK and the SNC, there are high fears of a Turkish military operation in northern Syria, where there are oil fields under the control of the Kurds, giving them about $2 billion in revenue per year. After the change of power in Syria in December last year, up to 18,000 Arab fighters allegedly left these regions. In case of serious funding problems, only the Kurdish forces will eventually remain there, the newspaper's sources noted.
Trump previously signed an executive order on the reassessment and regrouping of American aid to foreign countries, which orders the suspension of its provision for 90 days. Turkey, in turn, regularly points out the inadmissibility of financial assistance to the PKK from the United States, stating that this state of affairs contradicts the spirit of alliance between the two NATO countries, especially since the PKK poses a threat to Turkey's national security.