"From March 19 to this moment, only one case of theft of Georgian license plates has been recorded" - Ministry of Internal Affairs
Friday, 21 March, 2025, 11:24
The Ministry of Internal Affairs has denied the recent claims regarding the widespread theft of Georgian license plates. According to the Ministry, "only one incident of license plate theft has been registered since March 19 in the Kentron district of Yerevan. If there are citizens who have been affected or whose license plates have been stolen, please contact the police", the spokesperson of the Ministry of Internal Affairs Narek Sargsyan said in a conversation with "Armenpress".
Earlier a group of users on various social media platforms had raised the alarm that the license plates of cars belonging to football fans arriving from Georgia had been stolen in various parts of Yerevan.