Two explosions and a fire in Makhachkala
Two major explosions and a fire occurred in Makhachkala this morning, half an hour apart, and there are injuries.
The first was a domestic gas explosion in one of the residential buildings. The fire that broke out spread to the apartments of the building, and stones from the building fell on parked cars. 150 people were evacuated.
According to preliminary data, two people were injured, their condition is assessed as serious, the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Dagestan reported.
The second explosion occurred in a mobile phone salon.
Three people were injured in the second explosion. According to Mash, the gas cylinder exploded not in the mobile phone salon, but in the bistro adjacent to the salon.