Germany has allocated 7.27 million euros to restore Ukraine's energy sector
The German Ministry of Economy announced the allocation of an additional 7.27 million euros to the Ukrainian energy support fund.
"The German Ministry of Economy and Climate Protection will make available to the European Energy Community… an additional 7.27 million euros for the restoration of Ukrainian energy infrastructure," the press release on the ministry's website says.
The funds will be transferred to the international fund for supporting Ukrainian energy, created in 2022 within the community.